İmam Nevevî, Riyazu’s Sâlihîn’in ön sözünde, “Sorumlu Müslüman, gelecek için hazırlık yapmalı, tenbih ettiğim hususlara özen göstermelidir. Bu hususta kişinin tutacağı en doğru yol ve en sağlam güzergâh, öncekilerin ve sonra geleceklerin efendisi, geçmiş ve gelecek kulların en kıymetlisi Peygamberimizden (s.a.) bize gelen sahih Hadis-i Şerifler ile edeplenme yoludur.” der ve yazacağı kitabın anlam ve içeriğinden şu şekilde bahseder:
“Sahih hadislerden derleme yaparak özet bir kitap yazmayı uygun gördüm. Yazacağım kitabın, sahibini ahirete ulaştıracak, iç ve dış edeplerle edeplenmesini sağlayacak bilgileri içermesini, hem korkutup sakındıracak hem de ümit ettirip heveslendirecek haberleri kapsamasını istedim. Bu kitaba, yalnızca meşhur ve mûteber hadis kitaplarında geçen, manası açıkça anlaşılabilir, sahih hadisleri almaya gayret ettim. Her konunun başında, yüce kitabımız Kur’an’dan ilgili Ayet-i Kerimelere yer verdim. İhtiyaç ârız oldukça kelimelerin hareke durumlarını ve kapalı kalan manaları kıymetli notlar eşliğinde izah ettim. Bu eser tamamlanacak olursa niyazım, kendisiyle ilgilenenleri hayırlara sevk etmesi, her türlü çirkin işten ve kişiyi helak edecek şeylerden alıkoymasıdır.”
Nureddin Yıldız’ın kısa izahları ile yayına hazırladığımız bu eserin, bizlerin yolunu nurdan kandiller gibi aydınlatmasını niyaz ederiz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257786232
Yayın Tarihi :2022-09-01
Orjinal Adı :Riyazüs Salihin ( 2 Cilt )
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :1400
Kapak :Sıvama Cilt
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :16 X 23
Emeği Geçenler :
Yazar   : İmam Nevevi
Bu üründen 85 adet satılmıştır.
2022-12-05

Es Selamu Aleykum Nureddin hocamızın Riyadussalihin derslerinde yaptığı açıklamaları risale yayınları özetleyip kitap haline mi getirmiş, yoksa hocamız bizzat bu kitap için ayrı çalışma mı yapmış? Soruyu doğru ifade edebildim mi bilmiyorum ama siz meramımı anlamışsınızdır diye umuyorum. Allah razı olsun

2022-09-20

Termo deri ve şamua kağıt hakkediyor; neden tahlil yayınları basmadı?

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler